Pošteno plačilo za pošteno delo
09/30/2010
Pazi, v kaj boš zagrizel. (Detajl kipa pred Musée d’Orsay; foto dr. fil)
Stavka dela javnega sektorja? Vem le, da
- je izračun vrednosti mojega (davno prepisanega) stanovanja prispel na naslov prejšnje lastnice;
- je sicer zelo uporabni in dobrodošli sistem podaljševanja veljavnosti prometnega dovoljenja takrat, ko sem ga potrebovala, zaradi tehničnih težav sprejel samo možnost plačila z Moneto, ko se je postopka lotil kolega, pa niti to ni več bilo mogoče. Vsaj v mojem primeru je bila komunikacija s tehnično podporo počasna in neuporabna;
- sem že pred leti spremenila naslov svojega stalnega bivališča, vendar davčna uprava strašno zahtevnega postopka vnosa spremembe nekako ne zmore opraviti, tako da se mi je pred kratkim spet zgodilo, da mi je neko ministrstvo, katerega računovodski program (?) je pač vezan na davčne številke, račun poslalo na stari naslov;
- program javne televizije in radia prek interneta že dva tedna lahko spremljam samo v živo, ker se posnetki, kadar arhiv ni sesut, vztrajno zatikajo. (Popravek 1/10/2010: arhiv zdaj deluje bp. Hvala!)
Delala sem v obeh sektorjih in s precejšnjo gotovostjo trdim, da se marsikdo v javnem ne zaveda, kakšen luksuz so med drugim predvidljiv delovni čas, možnost načrtovanja dopusta, gotovost o izplačilu plače in njeni višini. Da, v zasebnem sektorju je mogoče zaslužiti več, ampak ob večjem tveganju in – za resničen preboj – ob večjem vložku energije, časa in sivoceličnega napora. To je podjetništvo. Ki bo državo in z njo tudi javni sektor nekoč potegnilo iz krize, če mu nove davčne uteži ne bodo preprečile, da bi izplaval in pošteno zajel sapo.
Za trenutno stanje in nezadovoljstvo v javnem sektorju seveda je odgovorna vlada. Ne le sedanja, ampak tudi vse prejšnje, ker niso poskrbele za (v celoti) učinkovitejši državni aparat. Za slabo organizacijo dela in za neučinkovito delo podrejenih so odgovorni njihovi šefi. Rešitev verjetno ne tiči v takšnem ali drugačnem uravnavanju višine plač ob ohranitvi obstoječega sistema.
šuši said,
September 30, 2010 @ 11:02 pm
Najbrž jih je treba polovico odpustiti in naj ostanejo samo tisti, ki opravljajo svoje delo. Vsi cuzajo besedo solidarnost, najšibkejši pa še zmeraj štejejo kovance za jogurt.
Jaz bi tudi večjo plačo. Redno, točno, vsak mesec spodobno.
dr.filomena said,
October 1, 2010 @ 5:30 am
Močno dvomim, da je polovica javnih delavcev odveč, si pa predstavljam, da mnoga delovna mesta zasedajo neprimerni ljudje. Vsi poznamo zgodbe o neodpustljivih ljudeh, ki posedajo po pisarnah in cele dneve ob kavi listajo časopise, medtem ko njihovi kolegi garajo kot črna živina.
Vedno sem se spraševala, kako javni sektor s svojimi (večinoma) mizernimi plačami lahko pritegne sposobne in delovne mlade strokovnjake, ampak nekako jih (tudi).
Kakor koli, ne mislim, da je polovica ljudi v javnem sektorju odveč, ampak da bi bilo treba tiste, ki svojega dela ne opravljajo oziroma ga opravljajo slabo, zamenjati z boljšimi kadri in izboljšati organizacijo dela. Cilj tega sektorja ni ustvarjanje dobička, kar pa ne pomeni, da je socialna ustanova, ki naj tolerira nesposobne in lene, medtem ko ne nagrajuje sposobnih in delovnih. Z “delovni” ne mislim nujno tistih, ki delajo po največ ur, ampak samoiniciativne, ki znajo poskrbeti za večjo učinkovitost (za kar so seveda pogoj razumevanje, spodbuda in podpora njihovih šefov). Stagnacija je nazadovanje.
Ti se pa prijavi na kakšen konkur 🙂
alcessa said,
October 1, 2010 @ 8:44 am
Dragi me je pred leti razsvetlil glede javne uprave: v njej namreč vlada Peter princip, se pravi načelo, da v neki hierarhiji vsak zaposleni napreduje tako dolgo, dokler ne doseže mesta, za katerega ni kompetenten. Tam potem ostane. Delo opravljajo samo tisti, ki zaradi svoje kompetence napredujejo in še niso pristali na nivoju osebne nekompetence.
Sem pa enkrat prebrala nekaj zanimivega o državnih uslužbencih: menda v Nemčiji za uradnike (to ni isto kot državni uslužbenec, je poseben status) velja, da jih je treba dobro plačevati, da ne bodo podkupljivi. V avtomatsko nepodkupljivost in dober nadzor torej že vnaprej nihče ne verjame…
dr.filomena said,
October 3, 2010 @ 7:35 pm
@alcessa: To razlago sem slišala že kar nekajkrat in se kot kaže rada potrjuje. Glede drugega odstavka razumem Nemce in se strinjam z njimi. Dvomim, da so vsi dobro plačani nepodkupljivi, je pa težje s podkupnino premamiti nekoga, ki se mu dobro godi in lahko izgubi dobro plačano službo, kot nekoga, ki se kljub po svojem mnenju trdemu delu s težavo prebija iz meseca v mesec. Smo samo ljudje…