Odločitev
12/02/2011
No, pa smo tu. Uro pred nastopom volilnega molka. Žal mi ni uspelo sestaviti zapisa z resno primerjalno analizo strankarskih programov, ampak seznam povezav je še vedno na voljo in verjamem, da ste (ali boste) programe vsaj preleteli, če že ne podrobno prebrali. Toplo priporočam ogled posnetka današnjega soočenja na nacionalni televiziji, ki bo objavljen na portalu MMC. Ob odličnem vodenju in odsotnosti prvakov dveh strank, ki sta se kavalirsko umaknila na kabelsko televizijsko postajo z manjšim dometom, je bilo vzdušje umirjeno. Veliko je bilo povedanega prav o vsebini programov in voditelja sta znala predstaviti programske razlike med strankami. Prepričana sem, da je/bo oddaja kateremu izmed še neopredeljenih olajšala odločitev.
Sama sem se o tem, komu nameniti svoj glas, odločila že pred nekaj tedni. Zame je to svojevrsten rekord, ker se je pogosto dogajalo, da sem se dokončno odločala z volilnim listkom pred seboj. Program stranke je zame pomemben.
Ne bi mogla podpreti stranke, ki se zavzema za ukinitev trajnega sodniškega mandata. Ob razlagi, da mora politika prevzeti odgovornost za učinkovitost sodstva, se naježim.
Prav tako ne bi mogla podpreti stranke, ki si jemlje pravico urejati življenje drugim ljudem. Pri družinskem zakoniku ni dileme. Sprejeti zakonik je kompromisna rešitev. Sodeč po pogovoru z aktivisti, ki mu nasprotujejo, še njim samim ni jasno, kako zelo so sestavljavci zakonika popustili pritiskom. Naj si ga kdaj preberejo (Družinski zakonik).
Nikakor ne bi mogla podpreti stranke, ki brez slabe vesti zaostruje odnose s sosednjimi državami v imenu nabiranja političnih točk.
Projekt TEŠ 6 se mi zdi pomembno vprašanje in simptomatičen primer (pre)močnega vpliva interesnih skupin na odločanje v Državnem zboru. Zanima me, ali bi z denarjem, ki ga Slovenija kani nameniti tej dragi “čistilni napravi”, ki naj bi ob neuporabi sicer še operativnega petega bloka termoelektrarne proizvedla minimalno več elektrike, lahko poskrbeli za boljšo toplotno izolacijo zgradb in s tem prihranili toliko, da dodatna energija ne bi bila potrebna. Vlaganje v kurjenje na slab premog se preprosto ne zdi pametna rešitev.
Ne morem dati glasu politikom, ki pomagajo spodkopati prepotrebne reforme in s tem dodatno otežijo položaj države tudi pri zadolževanju.
Zelo sem zadržana do predlogov sprememb in dopolnitev ustave. V temeljni pravni akt države ne spada vsaka podrobnost. Kar je v njej, pa je treba dosledno spoštovati. Brez izjem.
Ne morem podpreti politikov, ki načrtno rušijo ugled državnih institucij, med drugim organov pregona in sodstva. Politikov, ki lahkotno trdijo, da Slovenija ni pravna država. Kratkovidni so in lahkomiselni.
Odbijajo me politiki, ki razvoj družbe in dogajanje v njej dojemajo samo v časovni kategoriji mandatnih obdobij.
Lahko bi napisala, da podpiram vlaganja v razvoj in raziskave. V inovativnost. Da se mi zdi pomembno iskanje načinov za boljše izkoriščanje domačih potencialov. Da bi bilo treba na marsikaterem področju še poenostaviti birokracijo. Da podpiram izvedljive in proračunsko vzdržne načine pomoči mladim pri reševanju stanovanjskega problema. Ampak tu med strankami ne bom našla večjih načelnih razlik (seveda so razlike pri predlagani izvedbi).
Sprejemam dejstvo, da nihče ni popoln. Niti človek ne, kaj šele politična stranka. (Mogoče kvečjemu kakšna mačka.) In politiki so samo ljudje. Izbrala sem stranko, katere program v veliki večini podpiram. Seveda je nisem izbrala samo zaradi njenega programa. Program je treba tudi zares uresničiti.
Stranka, ki bo tokrat dobila moj glas, ga bo dobila ne le zaradi svojega programa, ampak tudi zato, ker je v njej velik intelektualni potencial. Premore dovolj kandidatov obeh spolov s potrebnim znanjem, izkušnjami in širino duha za temeljit in daljnosežen razmislek o poti v prihodnost.
Nisem se odločala na podlagi strahu pred komer koli. V bavbave ne verjamem. Glasovala bom za opcijo, ki mi je dejansko najbližje.
Vsak glas šteje.
Tanja said,
December 3, 2011 @ 12:01 am
To pa podpišem in ker smo že stopili v volilni molk lahko rečem samo, mogoče pa uspe 🙂
batecc said,
December 3, 2011 @ 12:44 am
Kot vedno, sem z velikim veseljem prebral vaš blog. Nekako mi vedno potrdi mojo odločitev, ker si deliva zelo podobno politično prepričanje. Hvala in na nova branja 😉
andreja said,
December 3, 2011 @ 12:22 pm
Ditto!
Marko said,
December 3, 2011 @ 9:11 pm
Ali si slučajno naletela pri pregledu programov na stranko, ki obljublja uvedbo vstopnih izpitov za javno upravo? Moram povedati, da me preseneča, da vsi kritizirajo javno upravo, nihče pa ne zagrize v jedro problema. In jedro problema ni količina ampak kvaliteta. Zakaj torej ne imeti objektivno selekcijo pri vstopu novih kadrov?
hehe said,
December 9, 2011 @ 4:39 pm
> Ne morem podpreti politikov, ki načrtno rušijo ugled državnih institucij, med drugim organov pregona in sodstva. Politikov, ki lahkotno trdijo, da Slovenija ni pravna država. Kratkovidni so in lahkomiselni.
Kontra. Zdaj pa da vas vidimo, ce ste sposobni scarati kontrargumente.
dr.filomena said,
December 9, 2011 @ 5:25 pm
@tanja, batecc in andreja: 🙂
@marko: Če misliš kaj podobnega konkurjem EU, sicer ne, ampak imam par pomislekov. Neke vrste izpit morajo uradniki opraviti že zdaj. Poleg tega gredo skozi razpis. Moj glavni pomislek je, da ni težava v novih zaposlenih, ampak pri tistih, ki so v upravi že dolgo, svojega dela ne opravljajo dobro in jih je zelo težko odpustiti. Razmer ne poznam dovolj dobro, ampak občutek imam, da bi kje lahko večjo učinkovitost dosegli tudi z istimi zaposlenimi ob boljši organizaciji delovnih procesov.
analitični mislec said,
December 10, 2011 @ 9:59 pm
E, pa da vidimo, kdo je kdo.
: Ne bi mogla podpreti stranke, ki se zavzema za ukinitev trajnega sodniškega mandata.
To lahko izusti samo nekdo, ki že od vedno parazitira na državnih jaslih in niti sekunde v realnem sektorju. Fej in fuj!! Vsaka pravnomočna razveljavitev na višjem mora biti rumeni karton in min. 10 plačnih razredov dol, vsaka razveljavitev v Strasbourgu takojšen rdeči karton za vse vpletene!!!! Neupravičeni zaostanki: degradacija in plača dol! In takoj rdeči karton za Zalarja, ki mu to ni jasno!
: Prav tako ne bi mogla podpreti stranke, ki si jemlje pravico urejati življenje drugim ljudem.
Komunisti in njih derivati! Drugorazredenje njihovih zločinov, protiustavno posiljevanje z zločinskimi ulicami, 70% haračiranje odvisno zaposlenih, Dildolinino vodnotopovsko umevanje demokracije, Zmajdino ugašanje neposlušnih radiev in haranje po TV itd. itd. itd. itd. A rečemo še kakšno o urejanju življenj psov in piščancev?
: Pri družinskem zakoniku ni dileme. Sprejeti zakonik je kompromisna rešitev. Sodeč po pogovoru z aktivisti, ki mu nasprotujejo, še njim samim ni jasno, kako zelo so sestavljavci zakonika popustili pritiskom. Naj si ga kdaj preberejo (Družinski zakonik).
Sami pedri so s svoje parade odpikali celotno rdečo kliko (predvsem Pasjo in Zorangutrana) in s tem pametnim povedali več kot dovolj.
: Nikakor ne bi mogla podpreti stranke, ki brez slabe vesti zaostruje odnose s sosednjimi državami v imenu nabiranja političnih točk.
Borči, Samueliqi de Prishtinë, v preteklosti tudi brat Kokobel, Vittorio Nazionale
: Ne morem dati glasu politikom, ki pomagajo spodkopati prepotrebne reforme in s tem dodatno otežijo položaj države tudi pri zadolževanju.
Murgljev zvočnik Semuljiqi, Kahl, Murgljev zet Svizec in njegov soborec Parazitolog
: Zelo sem zadržana do predlogov sprememb in dopolnitev ustave. V temeljni pravni akt države ne spada vsaka podrobnost. Kar je v njej, pa je treba dosledno spoštovati. Brez izjem.
Svašta pi..a rodi samo para neće!
: Ne morem podpreti politikov, ki načrtno rušijo ugled državnih institucij, med drugim organov pregona in sodstva.
Zokijev alterego mag. Jaklič. Jure. Njegov ex župan (LSD) in ciganski svetnik
: Odbijajo me politiki, ki razvoj družbe in dogajanje v njej dojemajo samo v časovni kategoriji mandatnih obdobij.
Zokijeva suženjsko zgrajena šlampasta a ob “pravem” času odprta Arena lok. volitev 2010, Roparjevo predčasno odpiranje Črnega Kala….
Ko izločiš vse omenjene kretene, ostane….
© said,
December 30, 2011 @ 4:28 pm
Epski povzetek vse mentalne bede voililnega telesa:
V državi so dovolj dolgo vladali komunisti in je tako bilo vsem jasno, da je treba nekaj spremeniti. Tako preprosto ni več šlo naprej. Na volitvah so zato ljudje izvolili komuniste.
Nekaj časa je šlo v redu, vendar so se stari problemi začeli ponavljati. Ljudje so se spraševali, kako zdaj to, saj smo volili komuniste, da nas popeljejo iz težav. Želeli smo si sprememb in smo izvolili komuniste.
Zato so še bolj odločno na naslednjih volitvah podprli komuniste. No, zdaj bo pa vse drugače, so si rekli. Toda stvari nekako niso šle v pravo smer. Vse je ostajalo isto, kljub temu, da so si želeli sprememb.
Na naslednjih volitvah so pokazali svojo odločnost in izvolili komuniste. Ni kaj, dežela zahteva spremembe in končno zakaj jih ne bi dobila.
Ampak stvari so se zakomplicirale. Sprememb ni hotelo biti in vlada je padla.
Tedaj je v težkih razmerah stopil v ospredje bivši predsednik kučan in je volivcem sporočil: Zdaj je pa dovolj tega kaosa! Zdaj bomo mi stvari vzeli v roke!
Ljudje so to komaj dočakali. Strinjali so se z gospodom bivšim predsednikom, želeli so si sprememb, zato so na volitvah podprli bivšega predsednika in volili komuniste.
Potem pa so se že na začetku stvari začele zapletati. A gremo spet na predčasne volitve? So se spraševali tisti, ki zahtevajo spremembe, odločni v tem, da če pride do predčasnih volitev, da tokrat pa odločno volijo za komuniste.
© dob